meble na zamówienie

Kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski we wnętrzach inspirowany jest stylistyką rustykalną, francuskimi polami lawendy, malarskim romantyzmem i ciepłem domowego ogniska. Kuchnia urządzona w takim stylu powinna przywodzić na myśl przytulną izbę na dalekiej prowansalskiej wsi. To jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, którego wyznacznikiem są delikatne barwy pastelowe, dekoracyjne bibeloty, suszone zioła i kwiaty, ceramiczne naczynia i oczywiście wszechobecne drewno. Sprawdźmy, jak urządzić kuchnię stylu prowansalskim.

 

Stół prowansalski sercem kuchni


Kuchnia w stylu prowansalskim powinna sprzyjać życiu rodzinnemu, spędzaniu czasu w gronie najbliższych i celebrowaniu wspólnych chwil. To doskonałe miejsce na rozluźnienie i odpoczynek, które powinno charakteryzować się ciepłem i przytulnością. Sercem kuchni w takiej stylistyce jest stół prowansalski, który konieczne musi znaleźć się w centrum pomieszczenia i zachęcać do rodzinno-towarzyskiej integracji. Stół prowansalski wykonywany jest w 100% z naturalnego drewna litego, najczęściej sosnowego. Jego cechą charakterystyczną są toczone nogi, nadające niepowtarzalny urok. Bardzo często możemy się również spotkać ze stołami prowansalskimi, wyposażonymi w niewielką szufladkę na drobiazgi z ozdobnym uchwytem. Blat powinien zostać pokryty lakierem w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i wysoką temperaturą. Idealnie, jeśli stół będzie posiadać widoczne usłojenie. Stół prowansalski doskonale prezentuje się zarówno w kolorze naturalnego drewna, jak również w wersji malowanej na biało. Może być zarówno okrągły i owalny, jak również prostokątny.

 

Lawenda, drewno i sentymentalne dodatki


Stół prowansalski to oczywiście nie jedyny mebel, który powinien wywoływać określone wrażenia wizualne. Niemniej ważne są krzesła, szafki kuchenne, witryny czy konsole. Rekomendowane są meble proste bez bogatych zdobień. Kuchnia prowansalska nie powinna mieć zwartej zabudowy. Reprezentatywne pozostają dla niej samodzielne meble, bez połączeń konstrukcyjnych pomiędzy sobą. Meble powinny zostać wykonane w stylu tradycyjnym z naturalnych materiałów – doskonale sprawdza się w tym celu postarzane drewno. Nierówności, sęki i przebarwienia są jak najbardziej zasadne! Absolutnym must have jest kredens z przeszklonymi frontami, w którym można eksponować klasyczną białą zastawę lub ludową ceramikę. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w szafkach materiałowych zasłonek zamiast tradycyjnych drzwiczek. Meble w kuchni prowansalskiej powinny być białe, ponieważ biel jest barwą ikoniczną tego stylu. Należy uzupełnić ją kolorami komplementarnymi, czyli oczywiście lawendowym lub wrzosowym odcieniem fioletu, a także błękitem i różem. W niewielkich ilościach można także wykorzystać beże, szarości i żółcienie, ale kolory te nie powinny dominować. W kuchni prowansalskiej świetnie wygląda kamienna podłoga oraz okładziny ścienne z bielonych desek drewnianych. Na ścianach dobrze prezentuje się także chropowata struktura podbarwianego tynku.

Klimat prowansalski w kuchni tworzą nie tylko meble, ale także dodatki. To właśnie one wprowadzają sielski nastrój i pozwalają spersonalizować wnętrze. Wato zainwestować w takie atrybuty stylu, jak drewniane skrzyneczki, metalową konewkę, świeże zioła w glinianych doniczkach, suszone kwiaty polne do dekoracji ceramicznych wazonów, cynowe puszki, gliniane garnki czy ozdobne lampiony. Kuchnia w stylu prowansalskim jest poza tym bogata w tkaniny z naturalnych materiałów, czyli tekstylia lniane, bawełniane i płócienne. Nie zapomnijmy o pobielonym koszu na chleb, emaliowanych akcesoriach kuchennych, wiklinowych osłonkach na doniczki i drewnianych serwetnikach.